Nové spolkové knihy

Autor: Pavel Vonička

Příroda Frýdlantska
Pavel Vonička, Jan Burda, Ivo Honsa, Šárka Mazánková
a Kateřina Janáková, Lucie Juřičková, Antonín Kůrka, Miloslav Nevrlý, Milan Sáňka

Jizersko-ještědský horský spolek vydává v těchto dnech další z  knižních titulů, v pořadí již osmý, tentokrát o přírodě Frýdlantského výběžku. Tato populárně naučná publikace souborně popisuje neživou i živou přírodu území, které je po této stránce veřejnosti málo známé. Věnuje se geomorfologii, geologii, mineralogii a zdrojům nerostných surovin, půdním poměrům, podnebí včetně nedávných povodní, květeně, zvířeně, vlivu osídlení i ochraně přírody. Autorský kolektiv vytvořili přírodovědci, kteří se dlouhá léta tomuto kraji věnují. Kniha by měla posloužit všem obdivovatelům a milovníkům tohoto kraje, kteří se zajímají o jeho přírodní krásy a zajímavosti, turistům, ale i místním obyvatelům, zájmovým spolkům a školní mládeži. V publikaci o 248 stranách a v obvyklém „spolkovém" formátu je více jak 300 barevných fotografií krajiny, kamenů, rostlin i živočichů, originální ilustrace a přehledné mapky. Její vydání podpořila Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor a Lesy České republiky, s. p.

Pavel Vonička

priroda_frydlantska_potah.jpg

 

Píseň o lese / Das Lied vom Walde
Siegfried Weiss, Gustav Leutelt

Pisen_o_lese_obalka.jpgPřed 150 lety se v Josefově Dole narodil německý spisovatel Gustav Leutelt. K výročí jeho narození připravil Jizersko-ještědský horský spolek knihu nazvanou Píseň o lese / Das Lied vom Walde. Jak z názvu vyplývá, jedná se o titul dvojjazyčný, konkrétně česko-německý. Hned na první straně se také dovíme, že jde o poctu Gustavu Leuteltovi, který téměř celé své dílo zasvětil Jizerským horám, jejich krajině a lidem. V první polovině minulého století byl uznávaným literátem a osobností.
V publikaci čtenáři najdou krátký výbor z dvaadvaceti kapitol Leuteltovy Knihy o lese, v nichž autor poeticky vykresluje jizerskohorské hvozdy. Na sudých stranách jsou úryvky v českém překladu, na straně protilehlé pak v německém originálu. Ukázky z Leuteltova díla provázejí pečlivě vybrané fotografie Siegfrieda Weisse. Některé kapitoly jsou navíc doplněny dosud nepublikovanými Weissovými básněmi. Také ty jsou zde dvojjazyčné, přičemž i Siegfried Weiss je původně napsal německy a teprve následně je přeložil do češtiny. Jak sám uvádí, spatřuje v tom určitou spojitost mezi oběma autory. V nové knize se tak spolu setkávají dva lidé, jež spojuje velká láska k Jizerským horám. A překážkou není ani to, že fotograf se narodil o více než sedmdesát let později než spisovatel.
Ve vydání již 9. knižního titulu Jizersko-ještědského horského spolku lze spatřovat i výjimečný vydavatelský počin. Je to totiž poprvé, kdy Leuteltova próza, byť jde jen o ukázky, vychází knižně v českém překladu. Milovníci a přátelé Jizerských hor tak dostávají k Vánocům opravdovou lahůdku. Kniha o 232 stranách má obvyklý „spolkový“ formát.

Otokar Simm

Obě knihy si můžete zakoupit buď v místních knihkupectvích, či v městských informačních centrech, nebo přímo v kanceláři JJHS. Možné je i dodání poštou.


Související články

K tomuto článku není přiřazen žádný příbuzný článek!

Diskuze

Diskuze k článku Nové spolkové knihy
Počet příspěvků: 2, poslední příspěvek: Středa, 1.12.2010 12:32:22
Datum: Sobota, 27.11.2010 14:30:25
Autor: Blabla
(IP: 84.42.216.*)
Titulek: Cena?
A info o ceně?
Datum: Středa, 1.12.2010 12:32:22
(IP: 94.112.14.*)
Titulek: RE: Cena?
Cena první publikace Příroda Frýdlantska je 260 Kč a publikace Píseň o lese 270 Kč. Jde o cenu při koupi v kanceláři JJHS. V knihkupectvích je cena vyšší.
reklama


Novinky a aktuality

Úterý, 5. červen, 2018 | 17:50

Slavnosti slunovratu na Martinské stěně 2018

V sobotu dne 16. června 2018 se na místě bývalého lesního divadla u vyhlídk...

Více informací >>

Sobota, 21. duben, 2018 | 18:43

Jizersko-ještědský horský spolek opět uklízel PR Meandry Smědé

Již podvanácté uklízel v sobotu 21. dubna 2018 Jizersko-ještědský ...

Více informací >>

Úterý, 10. duben, 2018 | 08:37

Poslední rozloučení s Jiřím Mánkem

Ve středu 4. dubna 2018 proběhlo ve 14 hodin na Ještědu poslední rozloučení s Jiřím...

Více informací >>


Spolkové akce

Sobota, 1. září, 2018

po letech se opět objevíme na tradiční Sklářské slavnosti na Kristiánově, kde budeme provo...

Sobota, 15. září, 2018

Závody ve vynášení sudů piva na Ještě Termín závodu: Sobota 15. září 2018, start v 1...

Sobota, 20. říjen, 2018

Úklid odpadků a kopání tůní Liberec-Ruprechtice

Další akce

Výlety

Sobota, 22. září, 2018

Spolkový výlet na Oravu - 22.-30.9.2018

Sobota, 1. prosinec, 2018

Spolkový výlet do pivovaru - 1.12.2018

Další výlety