Úklid odpadků podél silnice z Oldřichova do Raspenavy

V Oldřichovském sedle se v sobotu 4. listopadu ráno sešlo přibližně 30 členů a příznivců Jizersko-ještědského horského spolku (JJHS) proto, aby uklidili odpadky podél silnice vedoucí z Oldřichova v Hájích do Raspenavy. Tato silnice prochází ochranným pásmem Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny a v jejím blízkém okolí se bohužel nachází poměrně značné množství odpadků. Účastníci sbírali odpadky v bezprostřední blízkosti silnice ve vzdálenosti přibližně 50 m od hrany komunikace do plastových pytlů a ty pak byly sváženy automobilem s korbou do frýdlantské provozovny firmy FCC Česká republika, s.r.o. Naprostou většinu sesbíraného odpadu tvořily různé obaly od svačin, PET láhve, plechovky od piva a dalších nápojů, láhve od alkoholu, igelitové pytlíky a podobně.

Kuriózním nálezem byly například různé součásti dámského prádla, z nichž některé byly ještě nepoužité s cenovkou na ramínku. Proč je někdo z automobilu vyhodil do lesa se můžeme jen dohadovat. Pochopitelně se nalezlo i mnoho částí od automobilů jako ozdobné kryta kol apod.

Tuto lokalitu čistí JJHS pravidelně každý rok, stejně tak jako PR Meandry Smědé u obce Višňová, což bývá vždy v dubnu.

Po práci se brigádníci sešli v hospodě v Oldřichovském sedle a dali si zasloužené koleno či kuře.