Prohlášení výboru Jizersko-ještědského horského spolku k válce na Ukrajině

Členové Jizersko-ještědského horského spolku mají ještě v živé paměti spolkovou výpravu na Ukrajinu z června 2019. I proto dnes stojíme plni hořkosti, zármutku a hněvu, když sledujeme ozbrojený útok Ruska proti této zemi.

Jedná se o ničím nevyprovokovanou a ničím nezdůvodnitelnou agresi proti zemi, která sice není dokonalá, ale která má právo na suverenitu a rozvoj vlastní identity. Ruský režim svým krokem bohužel nejen potvrdil negativní historické stereotypy o roztahovačnosti a věrolomnosti ruských vládců, ale zejména poškodil obraz Ruska na desetiletí dopředu.

Jednání Ruska můžeme pouze odsoudit, nemáme na něj žádný vliv. Zároveň doufáme, že postoj západního společenství, tedy zemí Evropské unie a NATO, se mění správným směrem k aktivnější pomoci napadené Ukrajině.