JJHS tradičně uklízel odpadky podél silnice z Oldřichova do Raspenavy

V Oldřichovském sedle se v sobotu 23. září ráno sešlo něco kolem 30ti členů a příznivců Jizersko-ještědského horského spolku (JJHS) proto, aby uklidili odpadky podél silnice vedoucí z Oldřichova v Hájích do Raspenavy. Tato silnice prochází ochranným pásmem Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny a v jejím blízkém okolí se bohužel nachází poměrně značné množství odpadků. Se sbíráním odpadků navíc pomohlo také 15 dětí a vedoucích z Turistického oddílu Lesní moudrost.

Účastníci sbírali odpadky v bezprostřední blízkosti silnice ve vzdálenosti přibližně 50 m od hrany komunikace do plastových pytlů. Naprostou většinu sesbíraného odpadu tvořily různé obaly od svačin z benzínových pump a fastfoodů, PET láhve, plechovky od různých nápojů, nejvíce asi od energydrinků, láhve od alkoholu, igelitové pytlíky a podobně. Našly se ale například i klíčky od automobilu, několik bot, pneumatiky, části elektrického vedení nebo plastové lahve naplněné močí… Drtivá většina odpadů pochází s největší pravděpodobnosti od posádek automobilů projíždějících po silnici mezi Oldřichovem v Hájích a Raspenavou, které si čistí své vozy tak, že odpadky vyhazují z okének do lesa a ty pak padají po strmých svazích i do poměrně velkých vzdáleností od silnice.

Tuto lokalitu čistí JJHS pravidelně na podzim, stejně tak jako PR Meandry Smědé u obce Višňová v dubnu.

Po práci se brigádníci sešli v hospodě v Oldřichovském sedle a dali si zasloužené občerstvení. Děkujeme všem, kteří se úklidu zúčastnili a těšíme se, že odpadků bude ubývat a budeme mít čím dál tím méně práce!


Foto z akce

Leave Comments

C
Komentujte jako první