JJHS opět uklízel PR Meandry Smědé

Přibližně tři desítky dobrovolníků z řad členů a příznivců Jizersko-ještědského horského spolku (JJHS) se sešlo v sobotu 20. dubna 2024 v Přírodní rezervaci Meandry Smědé na Frýdlantsku v blízkosti obce Višňová, aby zde uklízeli odpadky.

Jednalo se již o patnáctý ročník této akce. JJHS PR Meandry Smědé uklízel poprvé v roce 2005 a od té doby (pouze kromě let 2014, 2017, 2019-2021) čistí tuto lokalitu od odpadků pravidelně. Jarní období je pro čištění řeky a jejího okolí nejvhodnější – vegetace ještě nemá listí, terén je prostupnější a odpadky je snazší odhalit. To letos moc neplatilo, jelikož se příroda probudila v předstihu a oproti minulým rokům byly již stromy a keře zelené a byliny narostlé.

Počasí nám letos bohužel moc nepřálo a jsme rádi, že i přesto přibližně třicet odvážlivců dorazilo. Oblékli se do holínek a pláštěnek a vyrazili hledat odpadky kolem řeky. Velice jim za to děkujeme a jsme rádi, že i ve velmi nepříznivém počasí se lidé vydají čistit přírodu od odpadků. Dokazují tak, že jim na stavu naší krajiny opravdu záleží.

Dobrovolníci sbírali odpadky podél toku řeky Smědé nacházející se v Přírodní rezervaci Meandry Smědé – od mostu v Předláncích až po železniční most přes řeku u osady Boleslav (cca 5 km). Sběračům se podařilo nejrůznějšími odpady naplnit asi 26 pytlů. Kromě toho z meandrů řeky vytáhli také 3 pneumatiky. Ze zajímavostí se našly třeba matrace, raketa na líný tenis, plyšový jednorožec, cívka s nitěmi z textilky a sedlo na koně.

JJHS hodlá tento úklid zopakovat i v příštích letech a doufá, že přibude lidí, kteří s nepotřebnými věcmi nakládají tak, jak mají a ubude odpadků hromadících se v krásném prostředí přírodních meandrů řeky Smědé. Každý z nás nese za současný stav rezervace svůj díl zodpovědnosti.

Na akci finančně přispěl Liberecký kraj a společnost Termizo, a. s., velmi jim za příspěvek děkujeme. Hlavně ovšem děkujeme všem, kteří se úklidu zúčastnili a ukázali tak, že jim osud naší krajiny není lhostejný! Jsme velice rádi, že takovýchto lidí neustále přibývá.


V PR Meandry Smědé je chráněn přírodní ráz údolní nivy podhorské řeky s přirozeně se vyvíjejícím říčním korytem, se slepými rameny a s fenoménem štěrkopískových náplavů. Toto území je pravidelně několikrát za rok zaplavováno a právě tyto záplavy přinášejí do rezervace obrovské množství odpadků, které spláchne voda z hořeních partií povodí řeky Smědé. Odpady z celého Frýdlantska se tak hromadí v přirozených meandrech a naplaveninách, které jsou pro svoji jedinečnost chráněny v přírodní rezervaci. Pravidelní účastníci této brigády mají možnost sledovat přirozený vývoj koryta vodního toku Smědé, které je každý rok trochu jiné, neustále se vyvíjí, mění svojí trasu a vytváří tůně a slepá ramena.


Foto z akce

Leave Comments

C
Komentujte jako první