Závody ve vynášení sudů piva na Ještěd 2019

V sobotu dne 14. 9. 2019 pořádal Jizersko-ještědský horský spolek (JJHS) již šestnáctý ročník závodů ve vynášení sudů piva na vrchol Ještědu v rámci tradičních oslav Ještědu. Závody se konají s jednou výjimkou pravidelně od roku 2003. Závody ve vynášení sudů piva spočívají jednoduše v tom, že závodníci vynášejí na zádech plné sudy piva od spodní stanice lanovky na vrchol Ještědu. Letos se pojedenácté konala i dámská kategorie této disciplíny s 15litrovými sudy a organizátoři navíc předloni obnovili kategorii 30litrových sudů, která doplnila královskou kategorii 50litrových sudů. Předloni se poprvé přidala také kategorie rodič s dítětem v krosně. Letos počasí závodům přálo a všechny sudy se podařilo vynést až na vrchol.

V mužské kategorii 50litrových sudů zvítězil Radim Třešňák (držitel rekordu v počtu výstupů na Ještěd během 24 hodin) v čase 00:45:52, který letos porazil rekordmana Zdeňka Páchu. Ten skončil druhý v čase 00:46:33 a zaostal tak za svým vlastním rekordem 00:37:00 z roku 2013. Třetí byl stejně jako loni Petr Schneider (vítěz úplně prvního ročníku z roku 2003). Na vrchol dále dorazili s 50litrovými sudy Jiří Sobotka, David Franěk, Jan Jon a Zdeněk Andres.

V mužské kategorii 30litrových sudů zvítězil ostřílený závodník Milan Marhan v rekordním čase 00:32:20. Za ním následovali Michal Dlouhý, David Mazáč, Petr Pošta, Zdeněk Balšán, Miroslav Karl, Jan Kocourek a Petr Spálovský.
V ženské kategorii zvítězila Jana Václavíková v čase 00:38:18. Druhé dělené místo obsadily Markéta Baňková a Jana Škorpilová v čase 00:43:45.

V kategorii rodiče s dítětem v krosně byl letos překonán rekord 00:23:00, který vytvořil Martin Stezka v roce 2017. V rekordním čase 00:21:56 zvítězil Roman Knížek, následovali Ondřej Kůrka, Petr Ježek, Štěpán Stejskal, Iva Stejskalová, Kateřina Krutská, Lukáš Rajchl, Adéla Melicharová a Tereza Poštová.

Ceny pro závodníky věnovala společnost Ještěd, s. r. o., – provozovatel hotelu Ještěd, České Radiokomunikace, a. s., a Liberecký kraj.